NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. BUK9611-55A,118
BUK9611-55A,118 picture photo
Mfg. Part Number
BUK9611-55A,118
Brief Description
MOSFET N-CH 55V 75A D2PAK
Datasheet Download
BUK9611-55A,118.pdf
Availability of BUK9611-55A,118
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
BUK9611-55A,118 Order Process
Ship out your order
Specifications of BUK9611-55A,118
Internal Part NumberEIS-BUK9611-55A,118
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 01/Jul/2014
MCU Dip Supply Situation 12/May/2015
FET FeatureLogic Level Gate
Drain to Source Voltage (Vdss)55V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C75A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs10 mOhm @ 25A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id2V @ 1mA
Gate Charge (Qg) @ Vgs-
Input Capacitance (Ciss) @ Vds4230pF @ 25V
Power - Max166W
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BUK9611-55A,118
BUK9611-55A,118 Details Description
Related parts for BUK9611-55A,118
FIXED IND 100UH 600MA 680 MOHM datasheet.pdf
CAP CER 220PF 2KV X7R 1825 datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 2KB FLASH 20TVSOP datasheet.pdf
SNSW 10.1A 1/4 PLAIN 70507524 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator 25mA Backlight 20-DSBGA (2.04x1.78) datasheet.pdf