NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. BUK9880-55A/CUX
BUK9880-55A/CUX picture photo
Mfg. Part Number
BUK9880-55A/CUX
Brief Description
MOSFET N-CH 55V 7A SOT223
Datasheet Download
BUK9880-55A/CUX.pdf
Availability of BUK9880-55A/CUX
QUANTITY
BUK9880-55A/CUX Order Process
Ship out your order
Specifications of BUK9880-55A/CUX
Internal Part NumberEIS-BUK9880-55A/CUX
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
FET FeatureLogic Level Gate
Drain to Source Voltage (Vdss)55V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C7A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs73 mOhm @ 8A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id2V @ 1mA
Gate Charge (Qg) @ Vgs11nC @ 5V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds584pF @ 25V
Power - Max8W
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BUK9880-55A/CUX
BUK9880-55A/CUX Details Description
Related parts for BUK9880-55A/CUX
DIODE MODULE 30V 160A TO249AA datasheet.pdf
THYRISTOR 65V 50A SMB datasheet.pdf
IGBT 600V 35A 125W TO220 datasheet.pdf
IC FLASH 1MBIT 120NS 32DIP datasheet.pdf
LED CBI 0.8" RED 12-DIP datasheet.pdf
VARISTOR 420V 1.2KA DISC 7MM datasheet.pdf
OPTICAL ENCODER ROTARY datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
OSC MEMS 8.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf