NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. BUK9C2R2-60EJ
BUK9C2R2-60EJ picture photo
Mfg. Part Number
BUK9C2R2-60EJ
Brief Description
MOSFET N-CH 60V D2PAK
Datasheet Download
BUK9C2R2-60EJ.pdf
Availability of BUK9C2R2-60EJ
QUANTITY
BUK9C2R2-60EJ Order Process
Ship out your order
Specifications of BUK9C2R2-60EJ
Internal Part NumberEIS-BUK9C2R2-60EJ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package800
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)60V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C-
Rds On (Max) @ Id, Vgs-
Vgs(th) (Max) @ Id-
Gate Charge (Qg) @ Vgs-
Input Capacitance (Ciss) @ Vds-
Power - Max-
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-7, D²Pak (6 Leads + Tab), TO-263CB
Supplier Device PackageD2PAK-7
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BUK9C2R2-60EJ
BUK9C2R2-60EJ Details Description
Related parts for BUK9C2R2-60EJ
RES SMD 54.9 OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HEADR LOPRO 31POS .100 TIN datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU 8-SOIC datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING datasheet.pdf
IC FPGA 195 I/O 256BGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 400W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
AUTO RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
SWITCH ROCKER 3PDT 5A 120V datasheet.pdf
IC COMPARATOR DUAL 10-UMAX datasheet.pdf
RES SMD 4.87K OHM 1% 0.4W 0805 datasheet.pdf