NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. BUK9Y12-100E,115
BUK9Y12-100E,115 picture photo
Mfg. Part Number
BUK9Y12-100E,115
Brief Description
MOSFET N-CH 100V LFPAK
Datasheet Download
BUK9Y12-100E,115.pdf
Availability of BUK9Y12-100E,115
QUANTITY
BUK9Y12-100E,115 Order Process
Ship out your order
Specifications of BUK9Y12-100E,115
Internal Part NumberEIS-BUK9Y12-100E,115
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginTrenchMOS Silicon Process 19/Sep/2014
Wafer Fab Site Transfer 15/Dec/2014
PCN PackagingLighter Reel Update 29/Aug/2015
FamilyFETs - Single
Series-
FET FeatureLogic Level Gate
Drain to Source Voltage (Vdss)100V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C85A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs12 mOhm @ 25A, 5V
Vgs(th) (Max) @ Id2.1V @ 1mA
Gate Charge (Qg) @ Vgs64nC @ 5V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds7973pF @ 25V
Power - Max238W
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BUK9Y12-100E,115
BUK9Y12-100E,115 Details Description
Related parts for BUK9Y12-100E,115
SERIAL PORT ADAPTER OEM 311I datasheet.pdf
CAP ROCKER RECTANGULAR RED datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
RES 523 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 0.068UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 20% 6V AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 250W datasheet.pdf
DC/DC CONV POWER MOD DIN 15W datasheet.pdf