Fairchild Semiconductor BUT12ATU
BUT12ATU picture photo
Mfg. Part Number
BUT12ATU
Manufacturer
Product Category
Transistors (BJT) - Single
Brief Description
TRANS NPN 450V 8A TO-220
Datasheet Download
BUT12ATU.pdf
Availability of BUT12ATU
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
BUT12ATU Order Process
Ship out your order
Specifications of BUT12ATU
Internal Part NumberEIS-BUT12ATU
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationLead Frame Dimensions 29/Nov/2007
Standard Package1,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyTransistors (BJT) - Single
Series-
PackagingTube
Transistor TypeNPN
Current - Collector (Ic) (Max)8A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)450V
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic1.5V @ 1.2A, 6A
Current - Collector Cutoff (Max)1mA
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce-
Power - Max100W
Frequency - Transition-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3
Supplier Device PackageTO-220
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BUT12ATU
Related LinksBUT1, BUT12ATU Datasheet, Fairchild Semiconductor Distributor
BUT12ATU Details Description
Related parts for BUT12ATU
TRANSF BASE-X 1PORT 16-SOIC datasheet.pdf
IC REG LDO 2.6V 35MA SOT23-5 datasheet.pdf
SENSOR 500PSIS 7/16 UNF 4-20 MA datasheet.pdf
LED CBI 3MM BI-LVL GREEN/YELLOW datasheet.pdf
CNTRL LIQ LEV 200VAC SOCKETABLE datasheet.pdf
RES SMD 0.021 OHM 1% 0.4W 0603 datasheet.pdf
RES 29.4K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
IMCV SNMP MANAGEABLE CONVRTR datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 18POS GOLD datasheet.pdf