Pulse Electronics Corporation BV020-5470.0
BV020-5470.0 picture photo
Mfg. Part Number
BV020-5470.0
Manufacturer
Product Category
Power Transformers
Brief Description
XFRMR LAMINATED 0.08VA CHAS MNT
Datasheet Download
BV020-5470.0.pdf
Availability of BV020-5470.0
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
BV020-5470.0 Order Process
Ship out your order
Specifications of BV020-5470.0
Internal Part NumberEIS-BV020-5470.0
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,600
Category Transformers
FamilyPower Transformers
Series-
TypeLaminated Core
Voltage - Primary115V
Voltage - Secondary (Full Load)6V
Current - Output (Max)13.3mA
Primary Winding(s)Single
Secondary Winding(s)Single
Center TapNo
Power - Max0.08 VA
Mounting TypeChassis Mount
Termination StylePC Pin
Size / Dimension22.00mm L x 23.00mm W
Height - Seated (Max)12.00mm
Voltage - Isolation-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BV020-5470.0
Related LinksBV020-, BV020-5470.0 Datasheet, Pulse Electronics Corporation Distributor
BV020-5470.0 Details Description
Related parts for BV020-5470.0
IC BATT CHRGR CNSTNT I/V 20TSSOP datasheet.pdf
TRIMMER 50K OHM 0.75W PC PIN datasheet.pdf
IC OPAMP ISOLATION 100KHZ 8SMD datasheet.pdf
FIXED IND 10MH 50MA 100 OHM SMD datasheet.pdf
TOOL HOLDER 406.4MM VHDM BACKPLN datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 10% 20V AXIAL datasheet.pdf
IC THERMOSTAT PRESET SOT23-5 datasheet.pdf
EVAL MODULE FOR TLK10232 datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
RJ45 STACKED LED 8 PORT datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 16A datasheet.pdf