Pulse Electronics Corporation BV030-6944.0
BV030-6944.0 picture photo
Mfg. Part Number
BV030-6944.0
Brief Description
XFRMR LAMINATED 4VA THRU HOLE
Datasheet Download
BV030-6944.0.pdf
Availability of BV030-6944.0
QUANTITY
BV030-6944.0 Order Process
Ship out your order
Specifications of BV030-6944.0
Internal Part NumberEIS-BV030-6944.0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package495
TypeLaminated Core
Voltage - Primary115V, 230V
Voltage - Secondary (Full Load)Parallel 15V, Series 30V
Current - Output (Max)Parallel 266mA, Series 133mA
Primary Winding(s)Dual
Secondary Winding(s)Dual
Center TapNo
Power - Max4 VA
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Size / Dimension53.00mm L x 44.00mm W
Height - Seated (Max)19.00mm
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BV030-6944.0
Related LinksBV030-, BV030-6944.0 Datasheet, Pulse Electronics Corporation Distributor
BV030-6944.0 Details Description
Related parts for BV030-6944.0
DIODE SCHOTTKY 40V 1A DO204AL datasheet.pdf
LED RED DIFF 3MM ROUND T/H datasheet.pdf
RES SMD 442K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole Press-Fit datasheet.pdf
IC REG BUCK 10A DL SYNC 32QFN datasheet.pdf
RES 225K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 26POS PIN datasheet.pdf
GROMMET 1.250" RUBBER BLACK datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 120MA 13 OHM SMD datasheet.pdf
762 TB PLUGGABLE PLUG datasheet.pdf
RES SMD 187 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
OSCILLATOR 4.096KHZ MEMS SMD datasheet.pdf