Vishay/BCcomponents MBB02070C5600FCT00
MBB02070C5600FCT00 picture photo
Mfg. Part Number
MBB02070C5600FCT00
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 560 OHM 0.6W 1% AXIAL
Datasheet Download
MBB02070C5600FCT00.pdf
Availability of MBB02070C5600FCT00
QUANTITY
MBB02070C5600FCT00 Order Process
Ship out your order
Specifications of MBB02070C5600FCT00
Internal Part NumberEIS-MBB02070C5600FCT00
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMBB 0207 - Professional
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)560
Tolerance±1%
Power (Watts)0.6W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MBB02070C5600FCT00
Related LinksMBB02070C, MBB02070C5600FCT00 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MBB02070C5600FCT00 Details Description
Related parts for MBB02070C5600FCT00
RES SMD 69.8OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 23.2K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC TXRX BIDIRECT 16B LV 48TSSOP datasheet.pdf
CONN PLUG 66POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
POLARIZER datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
LPH VERT. ASSY W GUIDES datasheet.pdf
CONN RCPT 13POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
RES 20K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf