Murata Electronics North America BWR-12/210-D24-C
BWR-12/210-D24-C picture photo
Mfg. Part Number
BWR-12/210-D24-C
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONV DC/DC +/-12V +/-210MA DIP
Datasheet Download
BWR-12/210-D24-C.pdf
Availability of BWR-12/210-D24-C
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
BWR-12/210-D24-C Order Process
Ship out your order
Specifications of BWR-12/210-D24-C
Internal Part NumberEIS-BWR-12/210-D24-C
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 13/Nov/2013
Standard Package16
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesBWR
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-12V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)210mA, 210mA
Power (Watts) - Manufacture Series5W
Voltage - Isolation1kV (1000V)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case6-DIP Module
Size / Dimension1.00" L x 1.00" W x 0.45" H (25.4mm x 25.4mm x 11.4mm)
Operating Temperature-25°C ~ 95°C
Efficiency82%
Power (Watts) - Max5W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BWR-12/210-D24-C
Related LinksBWR-12/2, BWR-12/210-D24-C Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
BWR-12/210-D24-C Details Description
Related parts for BWR-12/210-D24-C
VARISTOR 135V 400A DISC 5MM datasheet.pdf
GDT 350V 20% 5KA datasheet.pdf
CONN PCMCIA CARD PUSH-PULL datasheet.pdf
MODULE AC CTLR 3PH 1600V PWS-F datasheet.pdf
CAP CER 160PF 50V S2H 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
RES 1.37K OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 28VIN 5.8VOUT 25W datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100" datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf