Artesyn Embedded Technologies BXA40-24S05-S
BXA40-24S05-S picture photo
Mfg. Part Number
BXA40-24S05-S
Brief Description
CONV DC/DC SNGL 5VOUT 40W REMOTE
Datasheet Download
BXA40-24S05-S.pdf
Availability of BXA40-24S05-S
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
BXA40-24S05-S Order Process
Ship out your order
Specifications of BXA40-24S05-S
Internal Part NumberEIS-BXA40-24S05-S
Lead Free Status / RoHS Status
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesBXA40
Packaging-
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)8A
Power (Watts) - Manufacture Series40W
Voltage - Isolation1.5kV (1500V)
FeaturesRemote On/Off, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.20" L x 2.20" W x 0.50" H (55.9mm x 55.9mm x 12.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Efficiency81%
Power (Watts) - Max40W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BXA40-24S05-S
Related LinksBXA40-, BXA40-24S05-S Datasheet, Artesyn Embedded Technologies Distributor
BXA40-24S05-S Details Description
Related parts for BXA40-24S05-S
IC QUAD DIFF LINE DRIVER 20-SOIC datasheet.pdf
OPTOISO 1.5KV TRANS W/BASE 6SMD datasheet.pdf
EMITTER IR 870NM 100MA RADIAL datasheet.pdf
FUSE LIMITRON 45A 600V FAST datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 44VQFN datasheet.pdf
CBL 6POS 0.5MM JMPR TYPE D 2" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 500W datasheet.pdf
RES 121 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROC 24V PANEL MT datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 54X40X9.5MM XCUT T766 datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 0.5A 6DFN datasheet.pdf