Bridgelux BXRA-30G3500-F-03
BXRA-30G3500-F-03 picture photo
Mfg. Part Number
BXRA-30G3500-F-03
Brief Description
LED ARRAY 2750LM WARM WHT
Datasheet Download
BXRA-30G3500-F-03.pdf
Availability of BXRA-30G3500-F-03
QUANTITY
BXRA-30G3500-F-03 Order Process
Ship out your order
Specifications of BXRA-30G3500-F-03
Internal Part NumberEIS-BXRA-30G3500-F-03
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesLighting Product Selector
Standard Package40
Category Optoelectronics
FamilyLED Lighting - COBs, Engines, Modules
SeriesRS
ColorWhite, Warm
CCT (K)3000K 3-Step MacAdam Ellipse
Wavelength-
ConfigurationSquare
Flux @ Current/Temperature - Test2790 lm (Typ)
Current - Test1.75A
Temperature - Test25°C
Voltage - Forward (Vf) (Typ)17.9V
Lumens/Watt @ Current - Test89 lm/W
Current - Max2.1A
CRI (Color Rendering Index)90
Viewing Angle120°
Features-
Size / Dimension45.60mm L x 50.80mm W
Height3.00mm
Light Emitting Surface (LES)-
Lens TypeDomed
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BXRA-30G3500-F-03
Related LinksBXRA-30G, BXRA-30G3500-F-03 Datasheet, Bridgelux Distributor
BXRA-30G3500-F-03 Details Description
Related parts for BXRA-30G3500-F-03
CAP PUSHBUTTON ROUND WHITE datasheet.pdf
RES SMD 63.4 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SWITCH LEVER SPDT 10A SCREW datasheet.pdf
RES SMD 37.4 OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 18.7K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
OSC XO 133.000MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 15POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
LED SUPPLY CV AC/DC 42V 1.79A datasheet.pdf
CAP FILM 91NF 3.5% 630VDC RAD datasheet.pdf