Bridgelux BXRA-35H4000-H-03
BXRA-35H4000-H-03 picture photo
Mfg. Part Number
BXRA-35H4000-H-03
Brief Description
LED RS 3500K 4000LM 97CRI WW
Datasheet Download
BXRA-35H4000-H-03.pdf
Availability of BXRA-35H4000-H-03
QUANTITY
BXRA-35H4000-H-03 Order Process
Ship out your order
Specifications of BXRA-35H4000-H-03
Internal Part NumberEIS-BXRA-35H4000-H-03
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesLighting Product Selector
Standard Package40
Category Optoelectronics
FamilyLED Lighting - COBs, Engines, Modules
SeriesRS
ColorWhite, Warm
CCT (K)3500K 3-Step MacAdam Ellipse
Wavelength-
ConfigurationRectangle
Flux @ Current/Temperature - Test3345 lm (Typ)
Current - Test2.1A
Temperature - Test85°C
Voltage - Forward (Vf) (Typ)23.5V
Lumens/Watt @ Current - Test68 lm/W
Current - Max3A
CRI (Color Rendering Index)97
Viewing Angle120°
Features-
Size / Dimension49.50mm W x 45.30mm H
Height2.60mm
Light Emitting Surface (LES)35.00mm Diameter
Lens TypeFlat
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BXRA-35H4000-H-03
Related LinksBXRA-35H, BXRA-35H4000-H-03 Datasheet, Bridgelux Distributor
BXRA-35H4000-H-03 Details Description
Related parts for BXRA-35H4000-H-03
SENSOR 2000PSI 3/8-24 UNF 4.5V datasheet.pdf
RES 2.55K OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 3.57K OHM 1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
RES SMD 30K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
TRANS 2PNP 50V 0.15A SMV datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN PLUG 35POS INLINE PIN RA datasheet.pdf
500 TB PLU PLU WF HOOK/E datasheet.pdf
CAP TANT POLY 20UF 60V AXIAL datasheet.pdf