Bridgelux BXRC-35A1001-B-23
BXRC-35A1001-B-23 picture photo
Mfg. Part Number
BXRC-35A1001-B-23
Manufacturer
Product Category
LED Lighting - COBs, Engines, Modules
Brief Description
LED VERO10 3500K 1KLM 90CRI WW
Datasheet Download
BXRC-35A1001-B-23.pdf
Availability of BXRC-35A1001-B-23
QUANTITY
BXRC-35A1001-B-23 Order Process
Ship out your order
Specifications of BXRC-35A1001-B-23
Internal Part NumberEIS-BXRC-35A1001-B-23
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesLighting Product Selector
Standard Package40
Category Optoelectronics
FamilyLED Lighting - COBs, Engines, Modules
SeriesDécor Series™ Class A Vero® 10
PackagingTray
TypeChip On Board (COB)
ColorWhite, Warm
CCT (K)3500K 3-Step MacAdam Ellipse
Wavelength-
ConfigurationStarboard
Flux @ Current/Temperature - Test807 lm (Typ)
Current - Test350mA
Temperature - Test85°C
Voltage - Forward (Vf) (Typ)25.5V
Lumens/Watt @ Current - Test90 lm/W
Current - Max700mA
CRI (Color Rendering Index)93
Viewing Angle120°
FeaturesWith Connector
Size / Dimension20.00mm Diameter
Height1.90mm
Light Emitting Surface (LES)9.90mm Diameter
Lens TypeFlat
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BXRC-35A1001-B-23
Related LinksBXRC-35A, BXRC-35A1001-B-23 Datasheet, Bridgelux Distributor
BXRC-35A1001-B-23 Details Description
Related parts for BXRC-35A1001-B-23
CHOKE COMMON MODE 1000 OHM 2020 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 52POS .100 DIP SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 112POS .050 SLD datasheet.pdf