Bridgelux BXRE-50E1000-B-24
BXRE-50E1000-B-24 picture photo
Mfg. Part Number
BXRE-50E1000-B-24
Brief Description
LED ARRAY 1000LM COOL WHITE COB
Datasheet Download
BXRE-50E1000-B-24.pdf
Availability of BXRE-50E1000-B-24
QUANTITY
BXRE-50E1000-B-24 Order Process
Ship out your order
Specifications of BXRE-50E1000-B-24
Internal Part NumberEIS-BXRE-50E1000-B-24
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesLighting Product Selector
3D ModelV10.stpV10.igs
ConfigurationSquare
Flux @ Current/Temperature - Test1090 lm (Typ)
Current - Test350mA
Temperature - Test85°C
Voltage - Forward (Vf) (Typ)25.7V
Lumens/Watt @ Current - Test121 lm/W
Current - Max700mA
CRI (Color Rendering Index)80
Viewing Angle120°
Features-
Size / Dimension15.80mm L x 15.80mm W
Height1.70mm
Light Emitting Surface (LES)9.90mm Diameter
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BXRE-50E1000-B-24
Related LinksBXRE-50E, BXRE-50E1000-B-24 Datasheet, Bridgelux Distributor
BXRE-50E1000-B-24 Details Description
Related parts for BXRE-50E1000-B-24
RELAY GEN PURPOSE DPDT 30A 24V datasheet.pdf
MOSFET P-CH 20V 400MA SOT-23 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 60W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
RES 52.3 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
WIRING BRIDGE FOR MODULES 9POS datasheet.pdf