Bridgelux BXRE-50E2000-C-24
BXRE-50E2000-C-24 picture photo
Mfg. Part Number
BXRE-50E2000-C-24
Manufacturer
Product Category
LED Lighting - COBs, Engines, Modules
Brief Description
LED ARRAY 2000LM COOL WHITE COB
Datasheet Download
BXRE-50E2000-C-24.pdf
Availability of BXRE-50E2000-C-24
QUANTITY
BXRE-50E2000-C-24 Order Process
Ship out your order
Specifications of BXRE-50E2000-C-24
Internal Part NumberEIS-BXRE-50E2000-C-24
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesLighting Product Selector
3D ModelV13.igsV13.stp
Standard Package600
Category Optoelectronics
FamilyLED Lighting - COBs, Engines, Modules
SeriesV Series™
PackagingTray
TypeChip On Board (COB)
ColorWhite, Cool
CCT (K)5000K 4-Step MacAdam Ellipse
Wavelength-
ConfigurationSquare
Flux @ Current/Temperature - Test1936 lm (Typ)
Current - Test500mA
Temperature - Test85°C
Voltage - Forward (Vf) (Typ)31.3V
Lumens/Watt @ Current - Test124 lm/W
Current - Max1.05A
CRI (Color Rendering Index)80
Viewing Angle120°
Features-
Size / Dimension15.80mm L x 15.80mm W
Height1.70mm
Light Emitting Surface (LES)13.40mm Diameter
Lens TypeFlat
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BXRE-50E2000-C-24
Related LinksBXRE-50E, BXRE-50E2000-C-24 Datasheet, Bridgelux Distributor
BXRE-50E2000-C-24 Details Description
Related parts for BXRE-50E2000-C-24
MOSFET N-CH 100V 110A TO-247 datasheet.pdf
SENSOR 1000PSIS 1/8 NPT 4-20 MA datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 40A DPAK datasheet.pdf
MOSFET N-CH 120V 37A 8TDSON datasheet.pdf
CAP CER 470PF 500V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
TRIMMER 200K OHM 1/4W PC PIN datasheet.pdf
SCR PHASE CTRL DSC 2400A 4500V datasheet.pdf
CONN PNL MNT PLUG 4PIN SLD CUP datasheet.pdf
USB CONNECTOR A TYPE datasheet.pdf
RES SMD 33.2K OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 43PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf