Bridgelux BXRE-50G2000-C-24
BXRE-50G2000-C-24 picture photo
Mfg. Part Number
BXRE-50G2000-C-24
Brief Description
LED ARRAY 2000LM COOL WHITE COB
Datasheet Download
BXRE-50G2000-C-24.pdf
Availability of BXRE-50G2000-C-24
QUANTITY
BXRE-50G2000-C-24 Order Process
Ship out your order
Specifications of BXRE-50G2000-C-24
Internal Part NumberEIS-BXRE-50G2000-C-24
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesLighting Product Selector
3D ModelV13.igsV13.stp
ConfigurationSquare
Flux @ Current/Temperature - Test1773 lm (Typ)
Current - Test500mA
Temperature - Test85°C
Voltage - Forward (Vf) (Typ)31.3V
Lumens/Watt @ Current - Test113 lm/W
Current - Max1.05A
CRI (Color Rendering Index)90
Viewing Angle120°
Features-
Size / Dimension15.80mm L x 15.80mm W
Height1.70mm
Light Emitting Surface (LES)13.40mm Diameter
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BXRE-50G2000-C-24
Related LinksBXRE-50G, BXRE-50G2000-C-24 Datasheet, Bridgelux Distributor
BXRE-50G2000-C-24 Details Description
Related parts for BXRE-50G2000-C-24
RES 1.5M OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN HEADER STR DL 44PS GOLD SMD datasheet.pdf
RES 7.5 OHM 1/2W 5% CF MINI datasheet.pdf
Connector Socket 24 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X12MM XCUT T766 datasheet.pdf
REED SENSORS datasheet.pdf
IC REG LDO 0.8A 20WLCSP datasheet.pdf
500 TB PLU PLU HOOK/E datasheet.pdf
CAP CER 270PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf