Vishay Semiconductor/Diodes Division BYG10DHE3/TR3
BYG10DHE3/TR3 picture photo
Mfg. Part Number
BYG10DHE3/TR3
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE AVALANCHE 200V 1.5A
Datasheet Download
BYG10DHE3/TR3.pdf
Availability of BYG10DHE3/TR3
QUANTITY
BYG10DHE3/TR3 Order Process
Ship out your order
Specifications of BYG10DHE3/TR3
Internal Part NumberEIS-BYG10DHE3/TR3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package7,500
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Diode TypeAvalanche
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)200V
Current - Average Rectified (Io)1.5A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.15V @ 1.5A
SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)4µs
Current - Reverse Leakage @ Vr1µA @ 200V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AC, SMA
Supplier Device PackageDO-214AC (SMA)
Operating Temperature - Junction-55°C ~ 150°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BYG10DHE3/TR3
Related LinksBYG10D, BYG10DHE3/TR3 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
BYG10DHE3/TR3 Details Description
Related parts for BYG10DHE3/TR3
RES SMD 11.5KOHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
MOSFET RF N-CH 27W TO-272-4 datasheet.pdf
CAP CER 10UF 25V X7R 1812 datasheet.pdf
ANTENNA RX DIVERSITY CER 1.8GHZ datasheet.pdf
RES CHAS MNT 1.5K OHM 5% 100W datasheet.pdf
FINE ADJUST APPLICATOR datasheet.pdf
IC PFC CTLR FLYBACK/BOUND 8SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 25POS PIN datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CAP FILM 0.15UF 10% 310VAC AXIAL datasheet.pdf