Vishay Semiconductor/Diodes Division BYM07-400-E3/83
BYM07-400-E3/83 picture photo
Mfg. Part Number
BYM07-400-E3/83
Brief Description
DIODE GEN PURP 400V 500MA DO213
Datasheet Download
BYM07-400-E3/83.pdf
Availability of BYM07-400-E3/83
QUANTITY
BYM07-400-E3/83 Order Process
Ship out your order
Specifications of BYM07-400-E3/83
Internal Part NumberEIS-BYM07-400-E3/83
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package9,000
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)400V
Current - Average Rectified (Io)500mA
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.35V @ 500mA
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)50ns
Current - Reverse Leakage @ Vr5µA @ 400V
Capacitance @ Vr, F7pF @ 4V, 1MHz
Supplier Device PackageDO-213AA (GL34)
Operating Temperature - Junction-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BYM07-400-E3/83
Related LinksBYM07-4, BYM07-400-E3/83 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
BYM07-400-E3/83 Details Description
Related parts for BYM07-400-E3/83
DGTL ISO 2.5KV GEN PURP 16SOIC datasheet.pdf
LINE CONDITIONER 600W 6OUT 3-LED datasheet.pdf
RES SMD 3.6K OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
IC BUS TRANSCEIVER 8BIT 20TSSOP datasheet.pdf
DIODE ZENER 27V 500MW ALF2 datasheet.pdf
RF AMP LDMOS TO-272 960MHZ datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3750K 2SMD datasheet.pdf
WATERPROOF PACKING GT32 datasheet.pdf
REMOVAL TIP NO MARKINGS datasheet.pdf
RES CHAS MNT 15 OHM 1% 250W datasheet.pdf
CAP FILM 0.22UF 20% 480VAC AXIAL datasheet.pdf