Vishay Semiconductor/Diodes Division BYM11-50-E3/97
BYM11-50-E3/97 picture photo
Mfg. Part Number
BYM11-50-E3/97
Brief Description
DIODE GEN PURP 50V 1A DO213AB
Datasheet Download
BYM11-50-E3/97.pdf
Availability of BYM11-50-E3/97
QUANTITY
BYM11-50-E3/97 Order Process
Ship out your order
Specifications of BYM11-50-E3/97
Internal Part NumberEIS-BYM11-50-E3/97
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)50V
Current - Average Rectified (Io)1A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.3V @ 1A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)150ns
Current - Reverse Leakage @ Vr5µA @ 50V
Capacitance @ Vr, F15pF @ 4V, 1MHz
Supplier Device PackageDO-213AB
Operating Temperature - Junction-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BYM11-50-E3/97
Related LinksBYM11-5, BYM11-50-E3/97 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
BYM11-50-E3/97 Details Description
Related parts for BYM11-50-E3/97
BLADE TORXPLUS IP15 6.89" datasheet.pdf
IC MCU 32BIT ROMLESS 409BGA datasheet.pdf
RES SMD 383 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU LP SOT23-8 datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
RES 6.19K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PANEL MOUNTING FRAME IP67 datasheet.pdf
306FXE2-N-ST-40 (N-VIEW) datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.2X2.5MM 2.5V datasheet.pdf