ST BYT03-400RL
BYT03-400RL picture photo
Mfg. Part Number
BYT03-400RL
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE GEN PURP 400V 3A DO201AD
Datasheet Download
BYT03-400RL.pdf
Availability of BYT03-400RL
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
BYT03-400RL Order Process
Ship out your order
Specifications of BYT03-400RL
Internal Part NumberEIS-BYT03-400RL
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,900
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)400V
Current - Average Rectified (Io)3A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.5V @ 3A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)55ns
Current - Reverse Leakage @ Vr20µA @ 400V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-201AD, Axial
Supplier Device PackageDO-201AD
Operating Temperature - Junction150°C (Max)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BYT03-400RL
Related LinksBYT03, BYT03-400RL Datasheet, ST Distributor
BYT03-400RL Details Description
Related parts for BYT03-400RL
RES ARRAY 4 RES 820K OHM 8SIP datasheet.pdf