Vishay Semiconductor/Diodes Division BYV26DGP-E3/73
BYV26DGP-E3/73 picture photo
Mfg. Part Number
BYV26DGP-E3/73
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE GEN PURP 800V 1A DO204AC
Datasheet Download
BYV26DGP-E3/73.pdf
Availability of BYV26DGP-E3/73
QUANTITY
BYV26DGP-E3/73 Order Process
Ship out your order
Specifications of BYV26DGP-E3/73
Internal Part NumberEIS-BYV26DGP-E3/73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
SeriesSUPERECTIFIER®
PackagingTape & Box (TB)
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)800V
Current - Average Rectified (Io)1A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If2.5V @ 1A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)75ns
Current - Reverse Leakage @ Vr5µA @ 800V
Capacitance @ Vr, F15pF @ 4V, 1MHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-204AC, DO-15, Axial
Supplier Device PackageDO-204AC (DO-15)
Operating Temperature - Junction-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BYV26DGP-E3/73
Related LinksBYV26DG, BYV26DGP-E3/73 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
BYV26DGP-E3/73 Details Description
Related parts for BYV26DGP-E3/73
CAP FILM 1UF 20% 1KVDC RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 datasheet.pdf
CONN HEADR 60POS .100" DUAL ROW datasheet.pdf
RES 4.99 OHM 1W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 55POS SKT datasheet.pdf
RES SMD 4.75KOHM 0.1% 0.15W 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 1.95A 31 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 400W datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 120MA 13 OHM SMD datasheet.pdf