ST BYW4200B-TR
BYW4200B-TR picture photo
Mfg. Part Number
BYW4200B-TR
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE GEN PURP 200V 4A DPAK
Datasheet Download
BYW4200B-TR.pdf
Availability of BYW4200B-TR
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
BYW4200B-TR Order Process
Ship out your order
Specifications of BYW4200B-TR
Internal Part NumberEIS-BYW4200B-TR
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)200V
Current - Average Rectified (Io)4A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.25V @ 12A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)35ns
Current - Reverse Leakage @ Vr10µA @ 200V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Supplier Device PackageD-Pak
Operating Temperature - Junction150°C (Max)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BYW4200B-TR
Related LinksBYW42, BYW4200B-TR Datasheet, ST Distributor
BYW4200B-TR Details Description
Related parts for BYW4200B-TR
MOD DC OUTPUT 3A 3-60VDC 12VDC datasheet.pdf
CAP CER 8.2PF 200V NP0 RADIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf
CAP FILM 0.12UF 5% 3KVDC SCREW datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS RT ANG W/SKTS datasheet.pdf
HD SMT SHRD datasheet.pdf
IC OSC VCXO 24.576MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS INLINE PIN datasheet.pdf