Vishay Semiconductor/Diodes Division BZD27C15P-HE3-18
BZD27C15P-HE3-18 picture photo
Mfg. Part Number
BZD27C15P-HE3-18
Brief Description
DIODE ZENER 800MW SMF DO219
Datasheet Download
BZD27C15P-HE3-18.pdf
Availability of BZD27C15P-HE3-18
QUANTITY
BZD27C15P-HE3-18 Order Process
Ship out your order
Specifications of BZD27C15P-HE3-18
Internal Part NumberEIS-BZD27C15P-HE3-18
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)15V
Tolerance-
Power - Max800mW
Impedance (Max) (Zzt)10 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr1µA @ 11V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZD27C15P-HE3-18
Related LinksBZD27C15, BZD27C15P-HE3-18 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
BZD27C15P-HE3-18 Details Description
Related parts for BZD27C15P-HE3-18
Connector Receptacle 9 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
IC REG BUCK BOOST 5V 1.5A 8SOIC datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.5A 6SON datasheet.pdf
WIRELESS I/O MODULE datasheet.pdf
RES SMD 4.7K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
RES 131K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 4.22K OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100" datasheet.pdf
CONN M8 MALE 5POS datasheet.pdf