Sullins Connector Solutions GTC28SBSN-M89
GTC28SBSN-M89 picture photo
Mfg. Part Number
GTC28SBSN-M89
Brief Description
CONN HEADER 28POS .100 R/A SMD
Datasheet Download
GTC28SBSN-M89.pdf
Availability of GTC28SBSN-M89
QUANTITY
GTC28SBSN-M89 Order Process
Ship out your order
Specifications of GTC28SBSN-M89
Internal Part NumberEIS-GTC28SBSN-M89
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions28
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.230" (5.84mm)
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GTC28SBSN-M89
Related LinksGTC28S, GTC28SBSN-M89 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
GTC28SBSN-M89 Details Description
Related parts for GTC28SBSN-M89
FIXED IND 330UH 900MA 500 MOHM datasheet.pdf