Vishay Semiconductor/Diodes Division BZD27C180P-HE3-18
BZD27C180P-HE3-18 picture photo
Mfg. Part Number
BZD27C180P-HE3-18
Brief Description
DIODE ZENER 800MW SMF DO219
Datasheet Download
BZD27C180P-HE3-18.pdf
Availability of BZD27C180P-HE3-18
QUANTITY
BZD27C180P-HE3-18 Order Process
Ship out your order
Specifications of BZD27C180P-HE3-18
Internal Part NumberEIS-BZD27C180P-HE3-18
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)180V
Tolerance-
Power - Max800mW
Impedance (Max) (Zzt)400 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr1µA @ 130V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZD27C180P-HE3-18
Related LinksBZD27C18, BZD27C180P-HE3-18 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
BZD27C180P-HE3-18 Details Description
Related parts for BZD27C180P-HE3-18
CAP CER 82PF 50V NPO 0805 datasheet.pdf
RES SMD 2.2 OHM 5% 2W J BEND datasheet.pdf
RES ARRAY 3 RES 56 OHM 6SIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 52POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 5POS WALL MNT SCKT datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 18-36VIN 05VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS IN-LINE SLDR datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 100V X7R 1206 datasheet.pdf