Vishay Semiconductor/Diodes Division BZD27C5V6P-HE3-18
BZD27C5V6P-HE3-18 picture photo
Mfg. Part Number
BZD27C5V6P-HE3-18
Brief Description
DIODE ZENER 800MW SMF DO219
Datasheet Download
BZD27C5V6P-HE3-18.pdf
Availability of BZD27C5V6P-HE3-18
QUANTITY
BZD27C5V6P-HE3-18 Order Process
Ship out your order
Specifications of BZD27C5V6P-HE3-18
Internal Part NumberEIS-BZD27C5V6P-HE3-18
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)5.6V
Tolerance-
Power - Max800mW
Impedance (Max) (Zzt)4 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr10µA @ 1V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZD27C5V6P-HE3-18
Related LinksBZD27C5V, BZD27C5V6P-HE3-18 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
BZD27C5V6P-HE3-18 Details Description
Related parts for BZD27C5V6P-HE3-18
JUMPER-H1502TR/A3049W/X 4" datasheet.pdf
IC ADC 12-BIT 333KSPS T/H 24SSOP datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 44PLCC datasheet.pdf
FIXED IND 22NH 1.345A 70 MOHM datasheet.pdf
IC RESET GEN 3.08V VTH SOT143-4 datasheet.pdf
CONN PLUG LGH MULTI PIN 4POS datasheet.pdf
IC MPU MPC8XX 66MHZ 256BGA datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 200V SCREW datasheet.pdf
SAME AS D20419 ONLY BRASS NM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
RES SMD 294K OHM 0.1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
FIXED IND 4.7NH 1.2A 71 MOHM SMD datasheet.pdf