Vishay Semiconductor/Diodes Division BZD27C6V8P-HE3-18
BZD27C6V8P-HE3-18 picture photo
Mfg. Part Number
BZD27C6V8P-HE3-18
Brief Description
DIODE ZENER 800MW SMF DO219
Datasheet Download
BZD27C6V8P-HE3-18.pdf
Availability of BZD27C6V8P-HE3-18
QUANTITY
BZD27C6V8P-HE3-18 Order Process
Ship out your order
Specifications of BZD27C6V8P-HE3-18
Internal Part NumberEIS-BZD27C6V8P-HE3-18
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)6.8V
Tolerance-
Power - Max800mW
Impedance (Max) (Zzt)3 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr10µA @ 3V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZD27C6V8P-HE3-18
Related LinksBZD27C6V, BZD27C6V8P-HE3-18 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
BZD27C6V8P-HE3-18 Details Description
Related parts for BZD27C6V8P-HE3-18
FITTING END CAP OFFWHT datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 4A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 33PF 16V NP0 0402 datasheet.pdf
RES 576K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 19POS PIN datasheet.pdf
CABLE CAT7 8COND 26AWG GRN 3.28' datasheet.pdf
CONN SOCKET PGA 201POS GOLD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 23 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf