Vishay Semiconductor/Diodes Division BZG04-20TR3
BZG04-20TR3 picture photo
Mfg. Part Number
BZG04-20TR3
Brief Description
TVS DIODE 20VWM 33.8VC DO214AC
Datasheet Download
BZG04-20TR3.pdf
Availability of BZG04-20TR3
QUANTITY
BZG04-20TR3 Order Process
Ship out your order
Specifications of BZG04-20TR3
Internal Part NumberEIS-BZG04-20TR3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package6,000
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)20V
Voltage - Breakdown (Min)22.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp33.8V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)8.9A
Power - Peak Pulse300W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency570pF @ 1MHz
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZG04-20TR3
Related LinksBZG04, BZG04-20TR3 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
BZG04-20TR3 Details Description
Related parts for BZG04-20TR3
D-Sub Connector Plug, Male Pins 26 Position Free Hanging (In-Line) IDC, Ribbon Cable datasheet.pdf
CABLE ASSEM 2MM 10POS DBL END 24 datasheet.pdf
IC REG LDO 2.85V 0.15A 5DSBGA datasheet.pdf
RES 300 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
FMBC NEO FLTR 3PH 2ST 180A 520V datasheet.pdf
CONN RING TONGUE 4 AWG #5/16" datasheet.pdf
RES SMD 21.5K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HEADER 68POS DL .100" GOLD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 15POS STR 5.08MM datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X35MM R-TAB datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS CABLE PIN M8 datasheet.pdf