Vishay Semiconductor/Diodes Division BZG04-62TR
BZG04-62TR picture photo
Mfg. Part Number
BZG04-62TR
Brief Description
TVS DIODE 62VWM 103.5VC DO214AC
Datasheet Download
BZG04-62TR.pdf
Availability of BZG04-62TR
QUANTITY
BZG04-62TR Order Process
Ship out your order
Specifications of BZG04-62TR
Internal Part NumberEIS-BZG04-62TR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)62V
Voltage - Breakdown (Min)70V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp103.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)2.9A
Power - Peak Pulse300W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency280pF @ 1MHz
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZG04-62TR
Related LinksBZG04, BZG04-62TR Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
BZG04-62TR Details Description
Related parts for BZG04-62TR
ROTARY SWITCH 1 POLE 12 POS 115V datasheet.pdf
RES 1.8K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 16BIT ROM/LESS TQFP-128-2 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CABLE TIE NATURAL 4" 18LB datasheet.pdf
RES 549 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 12.7 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DP3T 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN HOOD SIDE ENTRY SZB16 M25 datasheet.pdf
CAP FILM 24UF 5% 250VDC AXIAL datasheet.pdf