Vishay Semiconductor/Diodes Division BZG05C10-E3-TR3
BZG05C10-E3-TR3 picture photo
Mfg. Part Number
BZG05C10-E3-TR3
Brief Description
DIODE ZENER 10V 1.25W DO214AC
Datasheet Download
BZG05C10-E3-TR3.pdf
Availability of BZG05C10-E3-TR3
QUANTITY
BZG05C10-E3-TR3 Order Process
Ship out your order
Specifications of BZG05C10-E3-TR3
Internal Part NumberEIS-BZG05C10-E3-TR3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package6,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)10V
Tolerance±5%
Power - Max1.25W
Impedance (Max) (Zzt)7 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr500nA @ 7V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 200mA
Operating Temperature150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZG05C10-E3-TR3
Related LinksBZG05C1, BZG05C10-E3-TR3 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
BZG05C10-E3-TR3 Details Description
Related parts for BZG05C10-E3-TR3
TVS DIODE 20.5VWM 33.2VC DO201 datasheet.pdf
JUMPER-H1501TR/A3048G/X 5" datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 30POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
RES SMD 30.9K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 3.32KOHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 450MA 400 MOHM TH datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 9POS 5MM datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER +/-12V 30W datasheet.pdf
HEATSINK 54X40X12.7MM XCUT T412 datasheet.pdf
OSC TCXO 40.000MHZ CLPD SNWV SMD datasheet.pdf