Vishay Semiconductor/Diodes Division BZG05C24-E3-TR3
BZG05C24-E3-TR3 picture photo
Mfg. Part Number
BZG05C24-E3-TR3
Brief Description
DIODE ZENER 24V 1.25W DO214AC
Datasheet Download
BZG05C24-E3-TR3.pdf
Availability of BZG05C24-E3-TR3
QUANTITY
BZG05C24-E3-TR3 Order Process
Ship out your order
Specifications of BZG05C24-E3-TR3
Internal Part NumberEIS-BZG05C24-E3-TR3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package6,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)24V
Tolerance±5%
Power - Max1.25W
Impedance (Max) (Zzt)25 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr500nA @ 18V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 200mA
Operating Temperature150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZG05C24-E3-TR3
Related LinksBZG05C2, BZG05C24-E3-TR3 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
BZG05C24-E3-TR3 Details Description
Related parts for BZG05C24-E3-TR3
IC REG LDO 1.5V 0.5A 8MSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN PLUG 3 POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
RES 39.2K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES 33.2K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 55POS PIN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 53POS PIN datasheet.pdf
IC CPLD 10MC 5NS 32QFN datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 7A 240V datasheet.pdf
MINITEK datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 3.5A 36 MOHM SMD datasheet.pdf