Vishay Semiconductor/Diodes Division BZG05C27TR
BZG05C27TR picture photo
Mfg. Part Number
BZG05C27TR
Manufacturer
Product Category
Diodes - Zener - Single
Brief Description
DIODE ZENER 1.25W DO214AC
Datasheet Download
BZG05C27TR.pdf
Availability of BZG05C27TR
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
BZG05C27TR Order Process
Ship out your order
Specifications of BZG05C27TR
Internal Part NumberEIS-BZG05C27TR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginDD-013-2015-Rev-00 03/Apr/2015
Standard Package6,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
SeriesAutomotive, AEC-Q101
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)27V
Tolerance-
Power - Max1.25W
Impedance (Max) (Zzt)750 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr500nA @ 20V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AC, SMA
Supplier Device PackageDO-214AC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZG05C27TR
Related LinksBZG05, BZG05C27TR Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
BZG05C27TR Details Description
Related parts for BZG05C27TR
CONN IC DIP SOCKET 16POS GOLD datasheet.pdf
RES SMD 14.7K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP POLYMER 150UF 20% 4V SMD datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 2.2A 43 MOHM SMD datasheet.pdf
KIT C2000 HV FULL BRIDGE datasheet.pdf
USB MINI A TO MINI B 1.8M BLACK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W datasheet.pdf
RES SMD 15K OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 1.8PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
SENSOR RED/IR LED 42WLP datasheet.pdf
ST 2 5-QUATTRO-MT RD datasheet.pdf
CRYSTAL 48.000 MHZ 12PF SMT datasheet.pdf