Vishay Semiconductor/Diodes Division BZG05C30-E3-TR
BZG05C30-E3-TR picture photo
Mfg. Part Number
BZG05C30-E3-TR
Brief Description
DIODE ZENER 30V 1.25W DO214AC
Datasheet Download
BZG05C30-E3-TR.pdf
Availability of BZG05C30-E3-TR
QUANTITY
BZG05C30-E3-TR Order Process
Ship out your order
Specifications of BZG05C30-E3-TR
Internal Part NumberEIS-BZG05C30-E3-TR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)30V
Tolerance±5%
Power - Max1.25W
Impedance (Max) (Zzt)30 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr500nA @ 22V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 200mA
Operating Temperature150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZG05C30-E3-TR
Related LinksBZG05C3, BZG05C30-E3-TR Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
BZG05C30-E3-TR Details Description
Related parts for BZG05C30-E3-TR
CARD EDGE 120PS DL .100X.200 BLK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
BOARD LEVEL HEAT SINK datasheet.pdf
I/O MODULE 4 DIGITAL 2 RELAY datasheet.pdf
500254 REV B SNSW 4A UL NO 3/16" datasheet.pdf
CONN POWER ENTRY 3 POLE 10A 125V datasheet.pdf
RES 0.15 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 150 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 3.3NH 700MA 100 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 2.21KOHM 0.01% 1/5W 0805 datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE SKT datasheet.pdf