Vicor Corporation V375B36E200BN
V375B36E200BN picture photo
Mfg. Part Number
V375B36E200BN
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 200W
Datasheet Download
V375B36E200BN.pdf
Availability of V375B36E200BN
QUANTITY
V375B36E200BN Order Process
Ship out your order
Specifications of V375B36E200BN
Internal Part NumberEIS-V375B36E200BN
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)5.55A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency87.5%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375B36E200BN
Related LinksV375B3, V375B36E200BN Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375B36E200BN Details Description
Related parts for V375B36E200BN
IC REG LDO 15V 0.1A TO92-3 datasheet.pdf
IC BUFF DVR 16BIT N-INV 48TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES 158K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 6A 125V datasheet.pdf
IC SRAM 4.5MBIT 150MHZ 100TQFP datasheet.pdf
IC CTRLR LAN PCI-ETHER 128-PQFP datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
RES 130K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 750 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf