Vishay Semiconductor/Diodes Division BZG05C68TR
BZG05C68TR picture photo
Mfg. Part Number
BZG05C68TR
Brief Description
DIODE ZENER 1.25W DO214AC
Datasheet Download
BZG05C68TR.pdf
Availability of BZG05C68TR
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
BZG05C68TR Order Process
Ship out your order
Specifications of BZG05C68TR
Internal Part NumberEIS-BZG05C68TR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginDD-013-2015-Rev-00 03/Apr/2015
FamilyDiodes - Zener - Single
SeriesAutomotive, AEC-Q101
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)68V
Tolerance-
Power - Max1.25W
Impedance (Max) (Zzt)2000 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr500nA @ 51V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZG05C68TR
Related LinksBZG05, BZG05C68TR Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
BZG05C68TR Details Description
Related parts for BZG05C68TR
TERM BLOCK HDR 4POS VERT 5MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
IC TXRX W/RS232 28-SSOP datasheet.pdf
RES 820K OHM 1/2W 10% AXIAL datasheet.pdf
IC TXRX RS232/485 SRL 28WSOIC datasheet.pdf
TVS DIODE 5VWM 12.9VC SOD923 datasheet.pdf
IC REG TRPL BCK/LINEAR 24LFCSP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
TERMINAL ZPE 4/4 AN datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
CAP FILM 0.047UF 5% 400VDC AXIAL datasheet.pdf