Bulgin BZM27/Z0000/63A
BZM27/Z0000/63A picture photo
Mfg. Part Number
BZM27/Z0000/63A
Manufacturer
Product Category
Power Entry Connectors - Inlets, Outlets, Modules
Brief Description
POLYSNAP POWER INLET MODULE
Datasheet Download
BZM27/Z0000/63A.pdf
Availability of BZM27/Z0000/63A
QUANTITY
BZM27/Z0000/63A Order Process
Ship out your order
Specifications of BZM27/Z0000/63A
Internal Part NumberEIS-BZM27/Z0000/63A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyPower Entry Connectors - Inlets, Outlets, Modules
SeriesPolysnap® BZM
PackagingBulk
Connector StyleIEC 320-C14
Connector TypeReceptacle, Male Blades - Module
Current - IEC10A
Voltage - IEC250VAC
Current - UL15A
Voltage - UL250VAC
Filter TypeUnfiltered - Commercial
FuseNo
Number of Positions3
Mounting TypePanel Mount, Snap-In
TerminationQuick Connect - 0.250" (6.3mm)
Switch FeaturesSwitch On-Off, Illuminated
Features-
Fuse Holder, Drawer-
Panel Cutout DimensionsRectangular - 54.90mm x 21.30mm
Panel Thickness0.039" (1.00mm)
Material Flammability RatingUL94 V-0
Ingress Protection-
ApprovalsCSA, ENEC, UL, VDE
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZM27/Z0000/63A
Related LinksBZM27/Z, BZM27/Z0000/63A Datasheet, Bulgin Distributor
BZM27/Z0000/63A Details Description
Related parts for BZM27/Z0000/63A
TERM BLK BASE BRNCH 300V 10A WM datasheet.pdf
CAP FILM 0.27UF 10% 100VDC RAD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 36K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
D-108-11 datasheet.pdf
CAP CER 27PF 400VAC SL RADIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 120V datasheet.pdf
DIODE FAST REC R9G 900A 2600V datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 64TQFP datasheet.pdf
CONN RCPT 120POS 0.8MM datasheet.pdf