Vishay/Dale RLR05C1601GSB14
RLR05C1601GSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RLR05C1601GSB14
Brief Description
RES 1.6K OHM 2% 1/8W AXIAL
Datasheet Download
RLR05C1601GSB14.pdf
Availability of RLR05C1601GSB14
QUANTITY
RLR05C1601GSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR05C1601GSB14
Internal Part NumberEIS-RLR05C1601GSB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.6k
Tolerance±2%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.066" Dia x 0.150" L (1.68mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR05C1601GSB14
Related LinksRLR05C1, RLR05C1601GSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR05C1601GSB14 Details Description
Related parts for RLR05C1601GSB14
IC GATE NAND 2CH 4-INP 14-SO datasheet.pdf
SENSOR 2000PSI 7/16-20UNF2B 4.5V datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 6.3V X5R 0805 datasheet.pdf
STRIP MARKER 10 STD datasheet.pdf
RES 8.45K OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 7POS PIN datasheet.pdf
PNL MNT W/ WIRE 430NM 15MCD BLUE datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Panel Mount Solder Cup datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100" datasheet.pdf