Vishay Semiconductor/Diodes Division BZM55C18-TR
BZM55C18-TR picture photo
Mfg. Part Number
BZM55C18-TR
Datasheet Download
BZM55C18-TR.pdf
Availability of BZM55C18-TR
QUANTITY
BZM55C18-TR Order Process
Ship out your order
Specifications of BZM55C18-TR
Internal Part NumberEIS-BZM55C18-TR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,500
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)18V
Tolerance-
Power - Max500mW
Impedance (Max) (Zzt)170 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr100nA @ 13V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.5V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZM55C18-TR
Related LinksBZM55, BZM55C18-TR Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
BZM55C18-TR Details Description
Related parts for BZM55C18-TR
CONN HEADER .100 DUAL R/A 58POS datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
KIT BATTERY HOLDR FOR 2 AAA CELL datasheet.pdf
TVS DIODE 11VWM 19.11VC SMT datasheet.pdf
CONN HEADER 56POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
SW ROTARY DIP HEX YEL STRGHT 5V datasheet.pdf
LED MT SR VERT 1.035" 3MM 2LD datasheet.pdf
RING INSULKRIMP EXPD TAPED datasheet.pdf
LEVER FOR ROTARY SWITCH datasheet.pdf
RES SMD 205 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 49.9K OHM 1% 1/8W 0505 datasheet.pdf