Vishay Semiconductor/Diodes Division BZT52B43-G3-08
BZT52B43-G3-08 picture photo
Mfg. Part Number
BZT52B43-G3-08
Manufacturer
Product Category
Diodes - Zener - Single
Brief Description
DIODE ZENER 43V 410MW SOD123
Datasheet Download
BZT52B43-G3-08.pdf
Availability of BZT52B43-G3-08
QUANTITY
BZT52B43-G3-08 Order Process
Ship out your order
Specifications of BZT52B43-G3-08
Internal Part NumberEIS-BZT52B43-G3-08
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
SeriesAutomotive, AEC-Q101
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)43V
Tolerance±2%
Power - Max410mW
Impedance (Max) (Zzt)60 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr100nA @ 32V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSOD-123
Supplier Device PackageSOD-123
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZT52B43-G3-08
Related LinksBZT52B4, BZT52B43-G3-08 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
BZT52B43-G3-08 Details Description
Related parts for BZT52B43-G3-08
JUMPER-H1507TR/A2015V/X 8" datasheet.pdf
FUSE GLASS 1.6A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
GDT 250V 15% 5KA THROUGH HOLE datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 20AWG BROWN 1000' datasheet.pdf
IC OSC VCXO 155.52MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X15MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CONN RCPT 61POS BOX MNT SKT datasheet.pdf