Vishay Semiconductor/Diodes Division BZT52C11-HE3-18
BZT52C11-HE3-18 picture photo
Mfg. Part Number
BZT52C11-HE3-18
Manufacturer
Product Category
Diodes - Zener - Single
Brief Description
DIODE ZENER 11V 410MW SOD123
Datasheet Download
BZT52C11-HE3-18.pdf
Availability of BZT52C11-HE3-18
QUANTITY
BZT52C11-HE3-18 Order Process
Ship out your order
Specifications of BZT52C11-HE3-18
Internal Part NumberEIS-BZT52C11-HE3-18
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
SeriesAutomotive, AEC-Q101
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)11V
Tolerance±5%
Power - Max410mW
Impedance (Max) (Zzt)6 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr100nA @ 8.5V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSOD-123
Supplier Device PackageSOD-123
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZT52C11-HE3-18
Related LinksBZT52C1, BZT52C11-HE3-18 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
BZT52C11-HE3-18 Details Description
Related parts for BZT52C11-HE3-18
IC MCU 16BIT ROMLESS 100QFP datasheet.pdf
GDT 200V 15% 5KA datasheet.pdf
CONN SOCKET IDC 4POS 24-26AWG datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100 EYELET datasheet.pdf
RES SMD 3.57K OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 3W 12V 125MA OUT datasheet.pdf
RES 1.333K OHM 0.6W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
CONN SC ATTENUATOR 15DB 10MW datasheet.pdf
LED ELARA STRIP II 3500K WHT 12" datasheet.pdf
CIR BRKR 20A 32VDC ROCKER datasheet.pdf