Vicor Corporation V28A6V5T200B2
V28A6V5T200B2 picture photo
Mfg. Part Number
V28A6V5T200B2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W
Datasheet Download
V28A6V5T200B2.pdf
Availability of V28A6V5T200B2
QUANTITY
V28A6V5T200B2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V28A6V5T200B2
Internal Part NumberEIS-V28A6V5T200B2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 16.5V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)30.77A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency78.8%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V28A6V5T200B2
Related LinksV28A6V, V28A6V5T200B2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V28A6V5T200B2 Details Description
Related parts for V28A6V5T200B2
PWRBLADE VERT RECPT PF datasheet.pdf
IC LI-ION/LI-POL CHG MGMT 10-SON datasheet.pdf
SENSOR 50PSI 7/16-20 UNF .5-4.5V datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 21POS 10.16MM datasheet.pdf
FINGER COVER FOR 16POS BLOCKS datasheet.pdf