Cornell Dubilier Electronics CG432U035R3C
CG432U035R3C picture photo
Mfg. Part Number
CG432U035R3C
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 4300UF 35V SCREW
Datasheet Download
CG432U035R3C.pdf
Availability of CG432U035R3C
QUANTITY
CG432U035R3C Order Process
Ship out your order
Specifications of CG432U035R3C
Internal Part NumberEIS-CG432U035R3C
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesCG
PackagingBulk
Capacitance4300µF
Tolerance-10%, +75%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)30 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current5.7A
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension1.375" Dia (34.93mm)
Height - Seated (Max)3.125" (79.38mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseRadial, Can - Screw Terminals
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CG432U035R3C
Related LinksCG432U, CG432U035R3C Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
CG432U035R3C Details Description
Related parts for CG432U035R3C
Connector Receptacle 44 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPST-NC 10A 110V datasheet.pdf
RES SMD 47.5K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 45V TO220AB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
FEED-THROUGH MOD TERM BLOCK GRN datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X35MM L-TAB T412 datasheet.pdf
IC REG LDO 1.2V 0.5A 12MSOP datasheet.pdf