Vishay Semiconductor/Diodes Division BZT52C16-HE3-08
BZT52C16-HE3-08 picture photo
Mfg. Part Number
BZT52C16-HE3-08
Brief Description
DIODE ZENER 16V 410MW SOD123
Datasheet Download
BZT52C16-HE3-08.pdf
Availability of BZT52C16-HE3-08
QUANTITY
BZT52C16-HE3-08 Order Process
Ship out your order
Specifications of BZT52C16-HE3-08
Internal Part NumberEIS-BZT52C16-HE3-08
FamilyDiodes - Zener - Single
SeriesAutomotive, AEC-Q101
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)16V
Tolerance±5%
Power - Max410mW
Impedance (Max) (Zzt)13 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr100nA @ 12V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSOD-123
Supplier Device PackageSOD-123
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZT52C16-HE3-08
Related LinksBZT52C1, BZT52C16-HE3-08 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
BZT52C16-HE3-08 Details Description
Related parts for BZT52C16-HE3-08
RES 220 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
FLEX CABLE - AFK20A/AE20/AFK20A datasheet.pdf
IC GATE NAND 4CH 2-INP 14-DIP datasheet.pdf
CONN HEADER 12POS DBL 2MM SMD datasheet.pdf
FUSE HLDR CART 600V 40A DIN RAIL datasheet.pdf
PUNCH datasheet.pdf
FLYBACK XFRM WE-FB LTC3300 datasheet.pdf
RES SMD 5.76K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf