TE Connectivity Deutsch Connectors DTS20W25-43PB-LC
DTS20W25-43PB-LC picture photo
Mfg. Part Number
DTS20W25-43PB-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 43POS PIN
Datasheet Download
DTS20W25-43PB-LC.pdf
Availability of DTS20W25-43PB-LC
QUANTITY
DTS20W25-43PB-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS20W25-43PB-LC
Internal Part NumberEIS-DTS20W25-43PB-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions43
Shell Size - Insert25-43
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16 (20), 20 (23)
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationB
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS20W25-43PB-LC
Related LinksDTS20W25, DTS20W25-43PB-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS20W25-43PB-LC Details Description
Related parts for DTS20W25-43PB-LC
CONN RCPT 36POS .100 DBL R/A PCB datasheet.pdf
CAP CER 390PF 50V NP0 AXIAL datasheet.pdf
EPOXY OVERCOAT 0.26OZ datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 12VIN 24VOUT datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS .100" DBL SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
Connector Receptacle 26 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 32POS SKT datasheet.pdf
RES 34.8K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 13POS HL LOW P datasheet.pdf