Diodes Incorporated BZT52C16S-7
BZT52C16S-7 picture photo
Mfg. Part Number
BZT52C16S-7
Brief Description
DIODE ZENER 16V 200MW SOD323
Datasheet Download
BZT52C16S-7.pdf
Availability of BZT52C16S-7
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
BZT52C16S-7 Order Process
Ship out your order
Specifications of BZT52C16S-7
Internal Part NumberEIS-BZT52C16S-7
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
FamilyDiodes - Zener - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)16V
Tolerance±6%
Power - Max200mW
Impedance (Max) (Zzt)40 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr100nA @ 11.2V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If900mV @ 10mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSC-76, SOD-323
Supplier Device PackageSOD-323
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZT52C16S-7
Related LinksBZT52, BZT52C16S-7 Datasheet, Diodes Incorporated Distributor
BZT52C16S-7 Details Description
Related parts for BZT52C16S-7
IC ADC 12BIT 4MSPS LP SAR 48TQFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100 EYELET datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 315V SNAP datasheet.pdf
CONTACT PIN 20-26 AWG GOLD CRIMP datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 10POS GOLD datasheet.pdf
Connector Socket 44 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
BERGSTIK II SNGL RA datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR LTC2377-20 datasheet.pdf
CABLE CLIP ADH .19" datasheet.pdf
CAP CER 10UF 16V X7S 0805 datasheet.pdf
CAP FILM 0.47UF 10% 3KV RADIAL datasheet.pdf