Vishay Semiconductor/Diodes Division BZT52C24-HE3-18
BZT52C24-HE3-18 picture photo
Mfg. Part Number
BZT52C24-HE3-18
Brief Description
DIODE ZENER 24V 410MW SOD123
Datasheet Download
BZT52C24-HE3-18.pdf
Availability of BZT52C24-HE3-18
QUANTITY
BZT52C24-HE3-18 Order Process
Ship out your order
Specifications of BZT52C24-HE3-18
Internal Part NumberEIS-BZT52C24-HE3-18
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
SeriesAutomotive, AEC-Q101
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)24V
Tolerance±5%
Power - Max410mW
Impedance (Max) (Zzt)28 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr100nA @ 18V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSOD-123
Supplier Device PackageSOD-123
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZT52C24-HE3-18
Related LinksBZT52C2, BZT52C24-HE3-18 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
BZT52C24-HE3-18 Details Description
Related parts for BZT52C24-HE3-18
RELAY GEN PURPOSE SPDT 15A 24V datasheet.pdf
IDC CABLE - HKR14H/AE14G/X datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 200V X7R 1206 datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 6A 125V datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.500" (12.70mm) datasheet.pdf
RES CHAS MNT 50K OHM 10% 30W datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
RES 6.34K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf