Vishay Semiconductor/Diodes Division BZT52C27-E3-08
BZT52C27-E3-08 picture photo
Mfg. Part Number
BZT52C27-E3-08
Manufacturer
Product Category
Diodes - Zener - Single
Brief Description
DIODE ZENER 27V 410MW SOD123
Datasheet Download
BZT52C27-E3-08.pdf
Availability of BZT52C27-E3-08
QUANTITY
BZT52C27-E3-08 Order Process
Ship out your order
Specifications of BZT52C27-E3-08
Internal Part NumberEIS-BZT52C27-E3-08
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
SeriesAutomotive, AEC-Q101
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)27V
Tolerance±5%
Power - Max410mW
Impedance (Max) (Zzt)30 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr100nA @ 20V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSOD-123
Supplier Device PackageSOD-123
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZT52C27-E3-08
Related LinksBZT52C2, BZT52C27-E3-08 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
BZT52C27-E3-08 Details Description
Related parts for BZT52C27-E3-08
CONN RCPT 41POS WALL MT W/PINS datasheet.pdf
PC612 FEDERLEI datasheet.pdf
TVS DIODE 26VWM 46.94VC P600 datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 4SKT SLD CUP datasheet.pdf
KIT EVAL SI871X 8-LGA datasheet.pdf
Connector Socket 86 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
TOOL DF62 ACCESSORY datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM R-TAB T766 datasheet.pdf
FAN AXIAL 172X38.5MM 115VAC TERM datasheet.pdf