Diodes Incorporated BZT52C30-7-F
BZT52C30-7-F picture photo
Mfg. Part Number
BZT52C30-7-F
Brief Description
DIODE ZENER 30V 500MW SOD123
Datasheet Download
BZT52C30-7-F.pdf
Availability of BZT52C30-7-F
QUANTITY
BZT52C30-7-F Order Process
Ship out your order
Specifications of BZT52C30-7-F
Internal Part NumberEIS-BZT52C30-7-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Cert of Compliance
PCN Design/SpecificationBond Wire 16/Sept/2008
Green Encapsulate 29/Aug/2008
Bond Wire 11/Nov/2011
PCN Assembly/OriginAssembly/Test Site Addition 01/Jun/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,000
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)30V
Tolerance±7%
Power - Max500mW
Impedance (Max) (Zzt)80 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr100nA @ 21V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If900mV @ 10mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSOD-123
Supplier Device PackageSOD-123
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZT52C30-7-F
Related LinksBZT52C, BZT52C30-7-F Datasheet, Diodes Incorporated Distributor
BZT52C30-7-F Details Description
Related parts for BZT52C30-7-F
HEX STANDOFF 4-40 NYLON 5/8" datasheet.pdf
IC VREF SERIES 3V 8SOIC datasheet.pdf
RES 374K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
VARISTOR 39V 2KA DISC 14MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 250W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W datasheet.pdf
RES 20.5K OHM 1/8W .25% AXIAL datasheet.pdf
RES 4.3K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
VARISTOR 462V 10KA DISC 20MM datasheet.pdf
HEATSINK 36.83X57.6X22.86MM T766 datasheet.pdf
OSC XO 8.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf