Diodes Incorporated BZT52C33-7
BZT52C33-7 picture photo
Mfg. Part Number
BZT52C33-7
Manufacturer
Product Category
Diodes - Zener - Single
Brief Description
DIODE ZENER 33V 500MW SOD123
Datasheet Download
BZT52C33-7.pdf
Availability of BZT52C33-7
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
BZT52C33-7 Order Process
Ship out your order
Specifications of BZT52C33-7
Internal Part NumberEIS-BZT52C33-7
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
Series-
PackagingCut Tape (CT)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)33V
Tolerance±6%
Power - Max500mW
Impedance (Max) (Zzt)80 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr100nA @ 23.1V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If900mV @ 10mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSOD-123
Supplier Device PackageSOD-123
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZT52C33-7
Related LinksBZT52, BZT52C33-7 Datasheet, Diodes Incorporated Distributor
BZT52C33-7 Details Description
Related parts for BZT52C33-7
CONN JACK 12POS MALE SOLDER datasheet.pdf
RES SMD 78.7K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 261 OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
RES 127K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CORD 5 POS FEMALE, RA 4M datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPST 0.4VA 28V datasheet.pdf