Vishay/Dale RNC60H1152BSRE6
RNC60H1152BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H1152BSRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 11.5K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H1152BSRE6.pdf
Availability of RNC60H1152BSRE6
QUANTITY
RNC60H1152BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H1152BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC60H1152BSRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)11.5k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H1152BSRE6
Related LinksRNC60H1, RNC60H1152BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H1152BSRE6 Details Description
Related parts for RNC60H1152BSRE6
RES SMD 102K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 3.9K OHM 5% 2/3W 1206 datasheet.pdf
IC DAC 16-BIT DUAL LP 32-LQFP datasheet.pdf
CAP CER 270PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V 60W datasheet.pdf
Crystal 20.0000MHz 30ppm 30pF 40 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
CONVERT DC-DC 28V 350W 12.5A datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X10MM L-TAB T412 datasheet.pdf
FERRITE BEAD 120 OHM 0603 datasheet.pdf
WP-SPIRAL PVC C 10 datasheet.pdf
FAN AXIAL 120X38MM 24VDC datasheet.pdf